צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
צור
					קשר צור קשר
סגרו פנייה
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
050-3558826

צרו איתנו קשר

ואנו נחזור אליכם בהקדם

חשודים בקבלת דבר במרמה? כדאי שתפנו עוד היום לעו"ד פלילי!

חשודים בקבלת דבר במרמה? כדאי שתפנו עוד היום לעו"ד פלילי!

 

עורכת הדין סיוון כהן מציינת שסעיף 414 וסעיף 415 לחוק העונשין מגדירים את העבירה על פי מרכיביה, תוך מתן פרשנות משפטית למושגים "דבר" ו-"מרמה". בהתאם לפרשנות המשפטית, ההגדרה למושג "דבר" מתייחסת הן לרכוש מכל סוג שהוא והן לדברים שאינם חומריים, כמו לדוגמה טובות הנאה.

 

ראוי לציין שהעבירה נשענת על עצם ההנאה מלקיחת הדבר ולא על מידת הנזק שנגרם לאדם שממנו הדבר נלקח, כך שהעבירה עדיין נותרת בעינה גם במקרים שבהם המעשה לא גרם לנזק ממשי למי שממנו דבר נלקח. אדם יואשם במרמה במידה וטען טענה שקרית או שסיפק חצאי אמתות באופן סלקטיבי במטרה להשיג את הדבר.

 

קבלת דבר במרמה בנסיבות המחמירות


עורכת הדין סיוון כהן מסבירה שכדי שהמעשה יסווג כקבלת דבר במרמה, חייב להימצא קשר סיבתי כלשהו בין קבלת הדבר לבין מעשה המרמה, ומעשה המרמה עצמו, הוא זה שהוביל לקבלת הדבר, תוך שמבצע העבירה מודע היטב לכך שמדובר במעשה רמאות.

 

על פי חוק העונשין, קבלת דבר במרמה עשויה להוביל לענישה של עד שלוש שנות מאסר בנסיבות הרגילות ולחמש שנות מאסר בנסיבות המחמירות, כמו לדוגמה במקרים של ניצול המעמד לצורך ביצוע העבירה, או שהעבירה בוצעה במקביל לעבירות אחרות כגון הפרת אמונים, זיוף וכיוצא בזה.

 

חומרת העבירה תלויה גם באופי התכנון, בשיטתיות ובהיקף העבירה, לרבות עבירות שהן פרי תכנון מתוחכם, שבוצעו לאורך זמן ואו פגעו באנשים רבים ואו נזק חמור במיוחד.

 

מקרים שממוקמים בתחום האפור של החוק


קבלת דבר במרמה מוגדרת, כאמור, כעבירה שעלולה להוביל לעונשים כבדים. ניתן למנות חב של מגוון מקרים ברורים, כמו למשל זיוף מסמכים לשם זכייה במכרז עסקי, קבלת משרה מכוח קורות חיים שקריים או טענות עובדתיות שקריות לצורך אינוס במרמה.

 

עם זאת, ישנם גם לא מעט מקרים שממוקמים בתחום האפור של החוק ושאינם תמיד ברורים לחלוטין, בהם מקרים של גבולות מטושטשים בין מרמה להאדרה עצמית או האדרת מוצר כלשהו. מה שעשוי להיראות בעיני אדם כלשהו כאסטרטגיית מכירות אגרסיבית אך לגיטימית, עלול לעתים להיחשב אצל אדם אחר כרמאות לשמה.

 

האם התחזות לטייס, סוכן מוסד או איש הנושא משרה בכירה לצורך פיתוי נשים וקבלת טובות הנאה מיניות ואו אחרות נחשבת למעשה מרמה? האם הבטחות כוזבות מסווגות כקבלת דבר במרמה? לפיכך, במידה ונפלתם קרבן להתחזות או שהנכם עומדים בפני תביעה, מומלץ לחפש עורכי דין פליליים ולהיוועץ בהקדם.

מהי קבלת דבר במרמה? 

אחת מעבירות ההונאה הנפוצות והמוכרות ביותר בתחום המשפט הפלילי היא "קבלת דבר במרמה". עורכת הדין סיוון כהן מציינת שעל פי סעיף 414 לחוק העונשין, המושג "דבר" מתייחס למיטלטלין, מקרקעין, זכות ואו טובת הנאה. 

בהתאם לפרשנות המשפטית, המושג "דבר" יכול להיות רכוש וממון מכל סוג, אולם גם דברים שאינם בהכרח חומריים כמו לדוגמה הפרת אמונים, מוניטין המושתת על נתונים כוזבים, וכן תואר, תפקיד או משרה שהוענקו לאדם על אף שאינם מגיעים לו. 

בהקשר זה, גם ניצול מיני ואו רגשי של אדם אחר על בסיס יצירת אמון כוזב עשויים להיחשב כקבלת דבר במרמה. ראוי להבהיר שמבחינת המחוקק, חומרת העבירה אינה נגזרת מחומרת הנזק שנגרם לאדם שממנו נלקח הדבר, אלא

מעצם ההנאה ממה שנלקח.

 

מהו מעשה מרמה? 

על פי סעיף 414 לחוק העונשין, מוגדר המושג "מרמה" כטענה עובדתית שקרית שהטוען אותה יודע או מאמין שאיננה אמת, ומטרת אמירתה היא להשיג דבר מה מאדם אחר. המשמעות היא שכדי שהמעשה אכן ייחשב כמעשה של רמייה, נדרשת הוכחה שהעבריין היה מודע בעת אמירת דבריו שהם אמת ושכוונתו באומרם הייתה ליצור מצג שווא. 

הגדרת הפרשנות המשפטית לעבירה של קבלת דבר במרמה הנה נרחבת, ולעתים קרובות היא כוללת בתוכה מעשים שאינם תמיד ברורים ממבט ראשון, כשאחת מהדוגמאות הקלסיות והשכיחות ביותר בעידן השימוש ברשתות החברתיות היא התחזות לטייס, רופא, עורך דין, סוכן מוסד, חולה סרטן וכן הלאה, לצורך פיתוי נשים וקבלת טובות הנאה מיניות ואו טובות הנאה אחרות.

 

עבירה שבוצעה בנסיבות מחמירות

סעיף 415 לחוק העונשין קובע שהדין על קבלת דבר במרמה הוא מאסר של שלוש שנים, ובמידה והעבירה נעברה בנסיבות מחמירות, שאז הדין הוא מאסר עד חמש שנים. עורכת הדין סיוון כהן מסבירה שהמחוקק יוצר אבחנה בין עבירה "רגילה" לבין עבירה שבוצעה בנסיבות מחמירות, וכאן מתעוררת השאלה מהן בעצם "נסיבות מחמירות"? 

נסיבות עשויות להיחשב כמחמירות במקרים שבהם בוצעה העבירה בידי אדם כמו למשל רואה חשבון, עורך דין או רופא, שבמסגרת עיסוקו ניצל את מעמדו לצורך מעשה הרמייה. דוגמה אחרת נוגעת לעבירות שנעשות בו זמנית עם עבירות נוספות כגון זיוף או הפרת אמונים. 

כמו כן, ישנה התייחסות להיקף העבירה, שיטתיות התכנון ורמת התחכום. מאחר והגבול שבין הפרת אמונים, האדרה עצמית או קבלת דבר במרמה אינו תמיד ברור, במידה וזומנתם לחקירה משטרה בחשד לקבלת דבר במרמה, מומלץ שתיוועצו מבעוד מועד בעורך דין פלילי המתמחה בתחום.

 

קבלת דבר במרמה

ממליצים
qoutes
עו"ד סיוון כהן שלום רב

תודה לך על הערב המעניין והחשוב בנושא – הדין הצבאי שהתקיים בלשכתינו.

qoutes
qoutes
ישראל

סיון בוקר טוב, לאחר ההתרגשות הגדולה אתמול בבית המשפט התפניתי להגיד כמה מילים. ב6 לדצמבר כאשר נעצרתי חשבתי שחרב עלי עולמי כשפניתי אליך מאותו רגע הרגשתי שיש סיכוי שלא אאבד את כל עולמי. כשישר הגעת תוך זמן קצר, מיד הרגעת אותי יצרת קשר אם אישתי וגם אותה הרגעת כל המצב נראה אחרת. לאורך כל הדיונים בבית המשפט נלחמת עבורי כלביאה כאילו אני הלקוח היחיד שלך. לא ויתרת על הזכויות שלי ראיתי את ההערכה שבית המשפט רוכש לך וידעתי שאני בידיים מיומנות. לסיום, אני אסיר תודה על הטיפול בתביעה נגדי ועל אנושיות והרצון לעזור לאורך כל הדרך.
בברכה והמון תודה

 

qoutes
qoutes
תודה סיוון

הלב סגור ולא מאמין באמונה ורק לפעולות שלך יש את המפתח בתים קטנים של אמונים את בונה בגישתך הבלתי מתפשרת - נדמה כאילו את לוחמת... תודה רבה לך יקירה את מלאה בחן וקסם תהיי בריאה וחזקה ויפה כמו שאת מיוחדת ויחידה תזכי לקבל את התמיכה והכוחות מהסביבה, לא פחות ממה שאת נותנת".

qoutes
qoutes
תודה לך

תודה לך את אלופה ברמות בלי קשר להיותך עורכת דין.. מקווה שלא נצטרך להשתמע יותר אבל אם זו רק את

qoutes
השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי