צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
צור
					קשר צור קשר
סגרו פנייה
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
050-3558826

צרו איתנו קשר

ואנו נחזור אליכם בהקדם

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומהי משמעותה?

מהי עבירת קבלת דבר במרמה ומהי משמעותה?

קבלת דבר במרמהקבלת דבר במרמה נחשבת לאחת מעבירות ההונאה הנפוצות בתחום המשפט הפלילי. סעיף 414 לחוק העונשין מגדיר את המונח "דבר" כמיטלטלין, זכות, מקרקעין ואו טובת הנאה, דהיינו, הפקת רווח כלשהו, בין שהוא רווח חומרי כמו קרקע, ממון ורכוש מכל סוג, ובין שאיננו מוחשי כמו משרה, מוניטין וזכייה במכרז. 

בעניין זה, מבהירה עורכת הדין סיוון כהן שבהתאם לפרשנות המשפטית בפסיקות שונות, הגדרת העבירה מבוססת על עצם ההנאה שמפיק המבצע ממה שלקח ולא על הנזק שנגרם לאדם שממנו נלקח הדבר. המונח "מרמה" מוגדר בחוק העונשין כטענה עובדתית שקרית, שהאדם הטוען אותה אם בעל פה, אם בכתב או בהתנהגות, יודע שמדובר בטענה שקרית, אך הוא נוקט בה לצורך הפקת רווחים.

 

עבירה שבוצעה בנסיבות מחמירות


חשוב להדגיש שעבירת קבלת דבר במרמה מתייחסת בחוק העונשין גם להתחזות של האדם לאדם אחר לשם ביצוע העבירה. על פי סעיף 415 לחוק העונשין, דינו של המקבל דבר במרמה הוא שלוש שנות מאסר, ובמידה העבירה בוצעה בנסיבות מחמירות, שאז עומד הדין על חמש שנות מאסר. 

בהתאם לתקופת המאסר המרבית, עבירת קבלת דבר במרמה מסווגת כעוון, בעוד שעבירה זו המבוצעת בנסיבות מחמירות מסווגת כפשע. המחוקק יוצר הבדלה בין עבירה "סטנדרטית" לבין עבירה בנסיבות מחמירות. 

המושג "נסיבות מחמירות" מתייחס למספר מצבים, כמו לדוגמה עבירה שבוצעה בידי אדם אשר ניצל את מעמדו לצורך זה או עבירה שנעשתה במקביל עם עבירות כמו הפרת אמונים, זיוף וכיוצא בזה.

 

מקרים הממוקמים בתחום האפור של החוק


עבירת קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות נגזרת ממגוון גורמים נוספים כגון היקף העבירה (כמו למשל עבירה שבוצעה כלפי אנשים רבים או שהיקף הנזק גבוה במיוחד), תכנון ושיטתיות (כמו למשל עבירה שנעשתה לאורך זמן, תוכננה מראש באופן מתוחכם ומפורט וכן הלאה). בית המשפט פוסקים על פי רוב עונשי מאסר ואו קנסות על אלו שהורשעו בביצוע העבירה בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי, חומרת העבירה ושיקול דעתם. 

עוה"ד סיוון כהן מציינת שישנם מקרים מובהקים וברורים של קבלת דבר במרמה, אך ישנם לא אחת גם מקרים הממוקמים בתחום האפור של החוק, כמו הגבול שבין האדרה עצמית לבין התחזות לאדם אחר לצורך פיתוי וקבלת טובות הנאה מיניות ואו אחרות. בנסיבות הללו, מומלץ להיוועץ בעורך דין פלילי כדי לדעת האם מדובר בדבר עבירה.

ממליצים
qoutes
עו"ד סיוון כהן שלום רב

תודה לך על הערב המעניין והחשוב בנושא – הדין הצבאי שהתקיים בלשכתינו.

qoutes
qoutes
ישראל

סיון בוקר טוב, לאחר ההתרגשות הגדולה אתמול בבית המשפט התפניתי להגיד כמה מילים. ב6 לדצמבר כאשר נעצרתי חשבתי שחרב עלי עולמי כשפניתי אליך מאותו רגע הרגשתי שיש סיכוי שלא אאבד את כל עולמי. כשישר הגעת תוך זמן קצר, מיד הרגעת אותי יצרת קשר אם אישתי וגם אותה הרגעת כל המצב נראה אחרת. לאורך כל הדיונים בבית המשפט נלחמת עבורי כלביאה כאילו אני הלקוח היחיד שלך. לא ויתרת על הזכויות שלי ראיתי את ההערכה שבית המשפט רוכש לך וידעתי שאני בידיים מיומנות. לסיום, אני אסיר תודה על הטיפול בתביעה נגדי ועל אנושיות והרצון לעזור לאורך כל הדרך.
בברכה והמון תודה

 

qoutes
qoutes
תודה סיוון

הלב סגור ולא מאמין באמונה ורק לפעולות שלך יש את המפתח בתים קטנים של אמונים את בונה בגישתך הבלתי מתפשרת - נדמה כאילו את לוחמת... תודה רבה לך יקירה את מלאה בחן וקסם תהיי בריאה וחזקה ויפה כמו שאת מיוחדת ויחידה תזכי לקבל את התמיכה והכוחות מהסביבה, לא פחות ממה שאת נותנת".

qoutes
qoutes
תודה לך

תודה לך את אלופה ברמות בלי קשר להיותך עורכת דין.. מקווה שלא נצטרך להשתמע יותר אבל אם זו רק את

qoutes
השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי