צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
צור
					קשר צור קשר
סגרו פנייה
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
050-3558826

צרו איתנו קשר

ואנו נחזור אליכם בהקדם

עבירת קבלת דבר במרמה

עבירת קבלת דבר במרמה

עבירה מסוג קבלת דבר במרמה הינה מן החמורות בספר החוקים ובתי המשפט נוטים להחמיר עם נאשמים מבצעים עבירות מרמה. עבירה זו מוגדרת בסעיף ו' לחוק העונשין, תשל''ז - 1977

מהי עבירת קבלת דבר במרמה?

סעיף 414 לחוק העונשין מגדיר את רכיבי העבירה:

"דבר" יכול שיהיה: מקרקעין, מטלטלין, זכות או טובת הנאה כלשהי.

"מרמה" מוגדרת כ: "טענת עובדה בענין שבעבר, בהווה או בעתיד, הנטענת בכתב, בעל פה או בהתנהגות, ואשר הטוען אותה יודע שאינה אמת או שאינו מאמין שהיא אמת." מכאן ניתן להסיק כי לשם ביצוע העבירה נדרש יסוד נפשי של מודעות. ולכן, במידה והאדם אינו מודע לכך שמדובר בטענה שאינה טענת אמת לא יהיה ניתן להרשיע אותו בגין עבירה זו.

בהמשך בס' 438 החוק מדגיש לעניין העבירה כי "קבלת דבר" יכולה להתקיים גם אם הבעלות על הדבר אינה הועברה אל המקבל. כמו-כן, הסעיף מדגיש כי אין זה  משנה אם הדבר נתקבל עבור עושה העבירה עצמה או עבור אדם אחר, אם הדבר נתקבל בשביל עושה המעשה או בשביל אחר או אם נתקבל הדבר ע"י העושה או ע"י אחר. (אחר יכול להיות למשל מקורבו של העושה)

מהו העונש בגין ביצוע עבירה של קבלת דבר במרמה?

עונשו של המקבל דבר במרמה כמוגדר בסעיף415 לחוק העונשין, הינו מאסר 3 שנים. אמנם, כאשר העבירה נעשתה בנסיבות מחמירות דינו מאסר 5 שנים. הנסיבות המחמירות אינן קבועות בחוק ולרוב מדובר בפרטים הנלווים לעבירה אשר מוסיפים לחומרת המעשה הפלילי, למשל: מעורבות קטינים, מעשה פלילי חוזר ונשנה, ביצוע העבירה בנוסף לעבירה אחרת וכו'.

מדוע נחשבת עבירת קבלת דבר במרמה כחמורה ביותר?

מטרתה של הענישה הפלילית הינה בעיקרה אכיפה של אינטרסים חברתיים מוגנים על מנת לשמור על חיים ציבוריים תקינים. האינטרסים החברתיים המוגנים בבסיס עבירת קבלת דבר במרמה, כפי שנקבע בפסיקה לא אחת ( ע"פ 8573/96 מרקדו נ' מדינת ישראל, ע"פ 752/90 ברזל נ' מדינת ישראל) הם חופש הפעולה וחופש הבחירה של המרומה שנלקח ממנו שעה שהעבירה מבוצעת. מדובר באינטרסים חברתיים ממעלה ראשונה ועל כן העבירה נתפסת כחמורה ביותר.

כיצד הדבר בא לידי ביטוי בפסיקת בית המשפט?

בשלל פסקי הדין שעוסקים בנושא, נראה כי המונח "דבר" מקבל ע"י בית המשפט פרשנות נרחבת ביותר. כמעט כל דבר מוחשי יכול להחשב כ"דבר" לצורך קיום העבירה. לדוגמא, בפרשת אל שעיבי (אל שעיבי נ' מדינת ישראל 499/72) ובפרשת דנינו (דנינו נ' מדינת ישראל 817/76) קבע בית המשפט כי יחסי מין יכולים להחשב כטובת הנאה ולכן הם דבר אותו ניתן לקבל במרמה:

בפרשת אל שעיבי (אל שעיבי נ' מדינת ישראל 499/72)- הנאשם דרוזי שהיה נשוי ואב לשניים הכיר יהודיה קטינה כבת 16 והתחזה ליהודי ואף הבטיח לה כי ינשא עימה זאת על מנת שתקיים עימו יחסי מין.

בפרשת דנינו (דנינו נ' מדינת ישראל 817/76)- הנאשם הציג את עצמו כגרוש כאשר היה נשוי ואב לילדים. התובעת אשר האמינה לדבריו כי הוא עתיד להנשא לה ולכן נעתרה לקיים עימו יחסי מין.

עוד יצויין כי בית המשפט בפרשת ברזל (ע"פ 752/90ברזל נ' מדינת ישראל) קבע כי אין דרישה שיגרם נזק למרומה כדי שהעבירה תתקיים - "כשם שטובת ההנאה שמקבל המרמה אינה חייבת להתבטא ביתרון או בהישג חומריים, כך אין לראות כתנאי-בל-יעבור כי נגרמו למרומה, בעטייה של המרמה, נזק או הפסד מוחשיים. חזות הכול בעבירה של קבלת דבר במירמה הינה ביתרון או בהישג למרמה, ולא בחסר למרומה"

במידה ונחשדת בביצוע עבירה מסוג קבלת דבר במרמה, הוגש נגדך כתב אישום בגין עבירה זו, פנה ישירות לעו''ד פלילי מנוסה אשר יתן לך ליווי וייעוץ מקצועי. עו''ד סיוון כהן בעלת ניסיון רב בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות מרמה.

קבלת דבר במרמה

ממליצים
qoutes
עו"ד סיוון כהן שלום רב

תודה לך על הערב המעניין והחשוב בנושא – הדין הצבאי שהתקיים בלשכתינו.

qoutes
qoutes
ישראל

סיון בוקר טוב, לאחר ההתרגשות הגדולה אתמול בבית המשפט התפניתי להגיד כמה מילים. ב6 לדצמבר כאשר נעצרתי חשבתי שחרב עלי עולמי כשפניתי אליך מאותו רגע הרגשתי שיש סיכוי שלא אאבד את כל עולמי. כשישר הגעת תוך זמן קצר, מיד הרגעת אותי יצרת קשר אם אישתי וגם אותה הרגעת כל המצב נראה אחרת. לאורך כל הדיונים בבית המשפט נלחמת עבורי כלביאה כאילו אני הלקוח היחיד שלך. לא ויתרת על הזכויות שלי ראיתי את ההערכה שבית המשפט רוכש לך וידעתי שאני בידיים מיומנות. לסיום, אני אסיר תודה על הטיפול בתביעה נגדי ועל אנושיות והרצון לעזור לאורך כל הדרך.
בברכה והמון תודה

 

qoutes
qoutes
תודה סיוון

הלב סגור ולא מאמין באמונה ורק לפעולות שלך יש את המפתח בתים קטנים של אמונים את בונה בגישתך הבלתי מתפשרת - נדמה כאילו את לוחמת... תודה רבה לך יקירה את מלאה בחן וקסם תהיי בריאה וחזקה ויפה כמו שאת מיוחדת ויחידה תזכי לקבל את התמיכה והכוחות מהסביבה, לא פחות ממה שאת נותנת".

qoutes
qoutes
תודה לך

תודה לך את אלופה ברמות בלי קשר להיותך עורכת דין.. מקווה שלא נצטרך להשתמע יותר אבל אם זו רק את

qoutes
השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי