צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
צור
					קשר צור קשר
סגרו פנייה
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
050-3558826

צרו איתנו קשר

ואנו נחזור אליכם בהקדם

עבירת סמים בצבא

עבירת סמים בצבאעבירת סמים בצבא היא עבירה שכיחה ומוכרת אשר צה"ל מתמודד איתה כבר שנים רבות. צה"ל רואה בחומרה שימוש בסמים אשר פוגעים בערנות ובתפקוד החיילים. חיילי צה"ל אמונים על בטחון המדינה ושימוש בסמים עלול לגרום לפגיעה במשימת החייל ואף לעיתים לסיכון חיים משכך, צה"ל פועל באופן תדיר ונחרץ למניעת השימוש בסמים על ידי חייליו.

על פי דיווחים של הפרקליטות הצבאית, משנת 2017 הוגברה האכיפה כלפי סחר ושימוש בסמים בצבא והדבר בא לידי ביטוי במספרים הולכים וגדלים של חיילים שנתפסו ושהוגשו כנגדם כתבי אישום בגין סחר וסמים. מצ"ח מפעילה כלים גלויים וסמויים לחקירות בתחום הסמים וכאשר נתפסים חיילים המשתמשים בסמים פותחים נגדם בחקירה ובהמשך מוגש כנגדם גם כתב אישום.

חשוב לציין, כי לצה"ל קיימת מערכת משפטית משלו – בית הדין הצבאי, שאליו מוגשים כתבי האישום כנגד כל העבירות שהתרחשו במהלך השירות הצבאי, הן בסדיר והן במילואים. ניתן להעמיד חייל לדין גם לאחר שחרורו (אם העבירה בוצעה בתקופת השירות).

 

העונשים הצפויים בגין שימוש בסמים בצבא:

ישנם סוגים שונים של עונשים הצפויים בגין השימוש בסמים במהלך הצבא

  • עונש מאסר (ימי מחבוש)

בד"כ החייל הנתפס ומאושם בשימוש בסמים צפוי לעונש מאסר, העונש מאסר יכול להיות קל או חמור בהתאם לחומרת העבירה שביצע החייל. בעבירת סמים קלות יכול שיינתן עונש מאסר על תנאי כתלות במקרה ובנסיבות.

  • רישום פלילי

עבירת סמים היא עבירה פלילית אשר תוביל לרישום פלילי. חשוב להבין כי הרישום הפלילי רלוונטי גם לצבא אך גם לאזרחות. עם זאת, חשוב לדעת כי עורך דין מומחה בעניין יכול לעזור במחיקת הרישום הפלילי, במיוחד אם מדובר בעבירת סמים קלה יחסית.

  • עיכוב דרגה ופגיעה בקריירה צבאית

מהרגע שנפתחת חקירה צבאית נרשמת הערת אזהרה בשלישות על החייל ומפקדיו אינם רשאים לעלותו בדרגה. גם לאחר סיום החקירה יכול שיושת עונש של עיכוב דרגתו של החייל לתקופה מסוימת. עיכוב דרגה עשוי לפגוע בשכרו ובהמשך הקידום לתפקידים שונים בצבא.

  • עונשים נוספים שעלולים להתלוות לעבירה

הורדת הסיווג הביטחוני של החייל, שלילת רישיון נהיגה צבאי ואזרחי, שחרור מוקדם מצה"ל, איסור נהיגה ברכב צבאי ועוד.

 

הפרמטרים והשיקולים בבחינת העונש:

 

למרות שצה"ל לוקח בכובד ראש את החומרה שבכל שימוש בסמים על ידי חייליו יש הבדל בין נסיבות המקרים השונים. ההבדלים הללו באים לידי ביטוי בעונש שיוטל על החייל. הנסיבות והגורמים המשפיעים על העונש הם: סוג הסמים שנתפס על ידי החייל, כמותם והיקף ההחזקה או השימוש שבהם. כמובן שככל שהכמות גדולה יותר או סוג הסם נחשב לחמור יותר העונש עשוי להיות חמור יותר בהתאם.

גורמים נוספים יכולים להיות משך השימוש בסמים, תפקידו של החייל, דרגתו, שיתוף הפעולה עם החוקרים במהלך חקירתו, אופק של הליך שיקום, עבירה ראשונה שהחייל נתפס או דפוס קבוע של עבירות, מצבו הנפשי והרפואי של החייל ועוד גורמים נוספים שהשופט עשוי לסבור שרלוונטיים לענישת החייל הספציפי. בנוסף, כאשר מעורבים בפרשייה מספר חיילים ולא רק חייל בודד עלולה לבקש התביעה הצבאית אף עונשים חמורים יותר

לצד כל זאת, ראוי לציין כי מה-1 לינואר 2017 נכנסה לתוקפה מדיניות חדשה בצה"ל כלפי חיילים שעברו עבירות סמים קלות. במסגרת מדיניות זו עשוי לנהוג צה"ל בריסון בענישה לצד מתן דגש על שיקום החייל ומתן הזדמנות נוספת.

משכך, חשוב כי לפני כל חקירה במצ"ח, או אפילו כשמתעורר חשד לעבירת שימוש בסמים להתייעץ עם עורך דין ממומחה בתחומו אשר עשוי לשפר את מצבו של החייל, למנוע מעצר ואף למנוע הגשת כתב אישום ורישום פלילי בעתיד. הזכות להתייעץ עם עורך דין עומדת לחזקת הנאשם גם הוא חייל והוא רשאי להתייעץ עם עורך הדין במהלך החקירה, לאחריה, לפניה או מתי שירצה לממש את זכותו. עורכת הדין סיוון כהן הינה בעלת ניסיון רב בניהול תיקי סמים קלים ותיקי שימוש בסמים בצבא והתייעצות עימה עשויה לשנות ולשפר לטובה את מצב החשוד או הנאשם.

ממליצים
qoutes
עו"ד סיוון כהן שלום רב

תודה לך על הערב המעניין והחשוב בנושא – הדין הצבאי שהתקיים בלשכתינו.

qoutes
qoutes
ישראל

סיון בוקר טוב, לאחר ההתרגשות הגדולה אתמול בבית המשפט התפניתי להגיד כמה מילים. ב6 לדצמבר כאשר נעצרתי חשבתי שחרב עלי עולמי כשפניתי אליך מאותו רגע הרגשתי שיש סיכוי שלא אאבד את כל עולמי. כשישר הגעת תוך זמן קצר, מיד הרגעת אותי יצרת קשר אם אישתי וגם אותה הרגעת כל המצב נראה אחרת. לאורך כל הדיונים בבית המשפט נלחמת עבורי כלביאה כאילו אני הלקוח היחיד שלך. לא ויתרת על הזכויות שלי ראיתי את ההערכה שבית המשפט רוכש לך וידעתי שאני בידיים מיומנות. לסיום, אני אסיר תודה על הטיפול בתביעה נגדי ועל אנושיות והרצון לעזור לאורך כל הדרך.
בברכה והמון תודה

 

qoutes
qoutes
תודה סיוון

הלב סגור ולא מאמין באמונה ורק לפעולות שלך יש את המפתח בתים קטנים של אמונים את בונה בגישתך הבלתי מתפשרת - נדמה כאילו את לוחמת... תודה רבה לך יקירה את מלאה בחן וקסם תהיי בריאה וחזקה ויפה כמו שאת מיוחדת ויחידה תזכי לקבל את התמיכה והכוחות מהסביבה, לא פחות ממה שאת נותנת".

qoutes
qoutes
תודה לך

תודה לך את אלופה ברמות בלי קשר להיותך עורכת דין.. מקווה שלא נצטרך להשתמע יותר אבל אם זו רק את

qoutes
השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי