צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
צור
					קשר צור קשר
סגרו פנייה
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
050-3558826

צרו איתנו קשר

ואנו נחזור אליכם בהקדם

צו עיכוב יציאה מהארץ

צו עיכוב יציאה מהארץ

מהו צו עיכוב יציאה מהארץ?

צו עיכוב יציאה מן הארץ הינו צו שיפוטי האוסר על יציאה מכל גבולות המדינה (בישראל- 23 גבולות). במידה ואדם בעל צו עיכוב יגיע לאחד ממעברי הגבול, מעברו לא יתאפשר גם הוא מחזיק בכרטיס טיסה עליו שילם כדין. צו עיכוב יציאה מן הארץ יכול להינתן הן בהליכים אזרחיים (תיקי הוצאה לפועל, תביעות גירושין וכו') והן בהליכים פליליים. חשוב לציין כי הצו הניתן איננו מהווה עונש אלא סעד במקרים בהם ישנו חשש לפגיעה מצד הנאשם בהליך הפלילי לדוגמא: אי התייצבות למשפט, אי התייצבות לריצוי העונש וכדו'.

 

סעיף 48 (ב) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה- מעצרים) קובע כי שופט אינו יכול לתת צו עיכוב יציאה מן הארץ אלא אם כן נתמלאו 2 התנאים המצטברים הבאים:

  1. קיימת אפשרות סבירה שהמשוחרר לא יתייצב לחקירה, לדיון במשפט או לנשיאת עונשו.
  2. לא ניתן להבטיח את התייצבותו בהמצאת ערובה מתאימה, או בקביעת תנאי שחרור מתאימים.

 

בהליכים פליליים הבקשה לצו עיכוב תוגש לבית המשפט ע"י המשטרה במהלך החקירה כאשר חשדות כנגד אדם מסוים מתגבשים או ע"י הפרקליטות כתנאי מגביל במהלך ניהול ההליך הפלילי.

 

חשוב לציין כי צו עיכוב יציאה מן הארץ איננו ניתן לבקשת התביעה באופן אוטומטי.הצו ניתן לרוב ע"י בית המשפט לאחר שקלול מגוון אינטרסים, המרכזיים שבהם חופש התנועה מחד וסיכויי הגשמת ההליך הפלילי באופן מיטבי מאידך.

 

חופש התנועה הוכר לא אחת כזכות חוקתית במשפט הישראלי. בפס"ד דיוויס (ע"פ 5307/09 דיוויס נ' מדינת ישראל)  נקבע ע"י השופטת פרוקצ'יה כי חופש התנועה נתון לאדם כזכות חוקתית מכח חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. עם זאת ככל זכות חוקתית היא איננה מוחלטת וכפופה לסייגים המשקפים אינטרסים נוגדים שבשלם יהיה ניתן לסייג ולהגביל את חופש התנועה של האדם. השיקולים שישקלו הם: השלב בהליך הפלילי, אופי החשדות, מידת המסוכנות הקיימת להימלטות או לשיבוש ההליך המשפטי.

 

ככל שההליך הפלילי מצוי בשלב מתקדם יותר וההסתברות להרשעה גוברת כך הנטיה לסייג את חופש התנועה של הנאשם תגבר כדי לסכל הימלטות שסבירותה עולה עם ההתקרבות לשלב הסופי.

 

עוד קובעת השופטת פרוקציה בפסק הדין כי ישנם מקרים נדירים בהם תאושר יציאה מן הארץ בשל צורך אישי-אנושי מיוחד, אשר בנסיבות הענין עשוי אף לגבור על האינטרס הציבורי שבהבטחת תקינות ההליך. אולם מדובר בצורך נדיר שמשקלו כבד, וכאשר הוא גובר במהותו על האינטרסים האחרים.

 

בכל מקרה בו אדם מבקש ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ יהיה מוטל עליו הנטל להוכיח לבית המשפט כי:

  1. אין סיכון שיברח מן הארץ ולא יתייצב לכל חלקי ההליך.

  2. מרכז חייו נמצא בישראל- משפחה שקושרת אותו למדינה, עבודה סדירה וקבועה.

  3. כאמור לעיל, יש לציין את הנסיבות החריגות בגינן מבוקש האישור.
  4. לעיתים תדרש ערבות מצד הנאשם ואף מערבים נוספים (ערבות צד ג') לצורך ביטולו של הצו.

 

אפשרות יציאה מהארץ לצורך עסקי אף היא הוכרה בפסיקת בית המשפט אם כי מדובר במקרים חריגים במיוחד. העניין נידון בפס"ד אלדר נ' מדינת ישראל (בש"פ  7938/15) השופט ניל הנדל קבע שכיוון והנאשם עמד בכל התנאים שהציב לו בית המשפט עד כה וכיוון שלא יהיה ניתן להסדיר את ענייניו העסקיים מן הארץ באופן חריג ניתן לאשר את היציאה מן הארץ אך זאת תחת הפקדה של ערבויות עצמיות וערבויות צד ג' גבוהות מן הרגיל.

 

עורך דין פלילי מנוסה יוכל לסייע לך בהסרת ההגבלה בדמות צו עיכוב יציאה מן הארץ, באופן בו הפגיעה בחירותך ובחופש התנועה שלך תהא פחותת.

 

ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ | סיוון כהן

ממליצים
qoutes
עו"ד סיוון כהן שלום רב

תודה לך על הערב המעניין והחשוב בנושא – הדין הצבאי שהתקיים בלשכתינו.

qoutes
qoutes
ישראל

סיון בוקר טוב, לאחר ההתרגשות הגדולה אתמול בבית המשפט התפניתי להגיד כמה מילים. ב6 לדצמבר כאשר נעצרתי חשבתי שחרב עלי עולמי כשפניתי אליך מאותו רגע הרגשתי שיש סיכוי שלא אאבד את כל עולמי. כשישר הגעת תוך זמן קצר, מיד הרגעת אותי יצרת קשר אם אישתי וגם אותה הרגעת כל המצב נראה אחרת. לאורך כל הדיונים בבית המשפט נלחמת עבורי כלביאה כאילו אני הלקוח היחיד שלך. לא ויתרת על הזכויות שלי ראיתי את ההערכה שבית המשפט רוכש לך וידעתי שאני בידיים מיומנות. לסיום, אני אסיר תודה על הטיפול בתביעה נגדי ועל אנושיות והרצון לעזור לאורך כל הדרך.
בברכה והמון תודה

 

qoutes
qoutes
תודה סיוון

הלב סגור ולא מאמין באמונה ורק לפעולות שלך יש את המפתח בתים קטנים של אמונים את בונה בגישתך הבלתי מתפשרת - נדמה כאילו את לוחמת... תודה רבה לך יקירה את מלאה בחן וקסם תהיי בריאה וחזקה ויפה כמו שאת מיוחדת ויחידה תזכי לקבל את התמיכה והכוחות מהסביבה, לא פחות ממה שאת נותנת".

qoutes
qoutes
תודה לך

תודה לך את אלופה ברמות בלי קשר להיותך עורכת דין.. מקווה שלא נצטרך להשתמע יותר אבל אם זו רק את

qoutes
השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי