צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
צור
					קשר צור קשר
סגרו פנייה
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
050-3558826

צרו איתנו קשר

ואנו נחזור אליכם בהקדם

אחת מכל שלוש נשים: כול מה שעליך לדעת על הטרדה מינית בצבא

אחת מכל שלוש נשים: כול מה שעליך לדעת על הטרדה מינית בצבא

הטרדה מינית בצבאעל פי ההערכות של המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל, כ- 84,000 נשים בישראל חוות מידי שנה הטרדה מינית, כשהמשמעות היא שאחת מכל שלוש נשים עשויה לעבור בחייה לפחות אירוע אחד של הטרדה מינית מסוג כזה או אחר. 

ההטרדות המיניות רווחות, אמנם, בכל מקום, אך שיעורי ההטרדה מינית בצבא גבוהים אף יותר ביחס לאוכלוסיה הכללית מאחר ובמסגרת הצבאית מתקיימים תנאים המהווים כר פורה לתופעות כאלו, החל משהות ממושכת בבסיסים סגורים ומעורבים, וכלה בהיררכיה הנוקשה והחובה של החיילים לציית לפקודות. 

מהדיווחים שנתקבלו מצה"ל עולה שבשנת 2017 בלבד נתקבלו ביחידת יוהל"ן (יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים) 1,482 פניות בנושא של פגיעה מינית, עליה של 91% ביחס לשנת 2012.

עורכת הדין סיוון כהן מציינת שבשנים האחרונות עלתה המודעות אל הנושא, אולם על פי הנתונים המספריים, הדרך לפנינו עוד ארוכה. בהקשר זה, חשוב להבהיר שמרבית ההטרדות המיניות בצבא הן אמנם של גברים כלפי נשים, אך החוק תקף על שני המינים מבלי ליצור הבחנה בין מין התוקףת ומין הנפגעת.

 

הבחנה בין סוגים שונים של פגיעות מיניות

אז מהי ההגדרה להטרדה מינית בצבא, מהי הכתובת לקבלת סיוע ומהם הצעדים המשפטיים שבהם ניתן לנקוט? עורכת הדין סיוון כהן מציינת שעל אף שמרבית ממקרי ההטרדה מינית בצבא הן של גברים כלפי נשים, החוק אינו מתייחס למינם של התוקפים והנפגעים. החוק יוצר הבחנה בין סוגים שונים של פגיעות מיניות ומסווג אותן לשלוש קטגוריות בהתאם לרמת חומרתן שהן: אונס, תקיפה מינית והטרדה מינית. 

ההטרדה המינית מתייחסת להתנהגות מילולית וכוללת, בין היתר, הערות מיניות, הערות ובדיחות מבזות הנוגעות לזהות המינית, הצעות מגונות, כמו גם מחמאות הקשורות למראה או ללבוש, ניסיונות חיזור חוזרים והודעות SMS מרובות עם הצעה להיפגש או הצעות לא לעניין, למרות שהנפגעת מבהירה למטריד בדרך כלשהי שהדבר אינו מקובל עליה ומבקשת ממנו שיפסיק.

 

הכתובת לבקשת סיוע ואו הגשת תלונה

לעניין זה, חשוב להדגיש שבמידה וההטרדה המינית מתבצעת על ידי אדם שיש בינו לבין הנפגעת יחסי מרות, כמו לדוגמה מפקד ישיר, מפקד מחלקה או מפקד שהנפגעת כפופה למרותו, שאז ייחשב הדבר להטרדה מינית בצבא גם במקרים שבהם הנפגעת אינה מביעה התנגדות. תקיפה מינית מוגדרת כמעשים בעלי אופי מיני הכוללים מגע פיזי ומתבצעים ללא הסכמה, בעוד שאונס או מעשה סדום (כשהנפגע הוא חייל) הם קיום יחסי מין בניגוד לרצון הנפגעת. 

הפגיעה המינית בדרגת החומרה הגבוהה ביותר היא אונס, דהיינו מגע מיני בניגוד לרצון האישה, או לחלופין מעשה סדום, במידה והנפגע הוא גבר. חשוב לדעת שבמקרה של הטרדה מינית בצבא יש כתובת שאליה ניתן לפנות. בשנים האחרונות קיים בצה"ל מנגנון לטיפול בכול סוגי האלימות המינית, בין אם מילולית ובין אם פיזית, זאת בכפוף לרצונוה והחלטתוה של החיילת הנפגעת. 

בין אם מדובר באלימות מינית פיזית ואו אלימות מינית מילולית, ניתן לפנות לבקשת סיוע ואו הגשת תלונה לקצינה הממונה מטעם יוהל"ן או למרכז התמודדות ותמיכה (מרכז מהו"ת). ניתן גם לפנות למערך הת"ש, קב"ן, עו"ס או קצינת פניות הציבור. בנוסף, ניתן להגיש תלונה בהליך הפלילי ואף להגיש תביעת נזיקין, אך מאחר והערכאה עשויה להשתנות בהתאם לנסיבות המקרה, מוטב להיוועץ בעורך דין צבאי בטרם גיבוש ההחלטה ונקיטה באמצעים כלשהם.

ממליצים
qoutes
עו"ד סיוון כהן שלום רב

תודה לך על הערב המעניין והחשוב בנושא – הדין הצבאי שהתקיים בלשכתינו.

qoutes
qoutes
ישראל

סיון בוקר טוב, לאחר ההתרגשות הגדולה אתמול בבית המשפט התפניתי להגיד כמה מילים. ב6 לדצמבר כאשר נעצרתי חשבתי שחרב עלי עולמי כשפניתי אליך מאותו רגע הרגשתי שיש סיכוי שלא אאבד את כל עולמי. כשישר הגעת תוך זמן קצר, מיד הרגעת אותי יצרת קשר אם אישתי וגם אותה הרגעת כל המצב נראה אחרת. לאורך כל הדיונים בבית המשפט נלחמת עבורי כלביאה כאילו אני הלקוח היחיד שלך. לא ויתרת על הזכויות שלי ראיתי את ההערכה שבית המשפט רוכש לך וידעתי שאני בידיים מיומנות. לסיום, אני אסיר תודה על הטיפול בתביעה נגדי ועל אנושיות והרצון לעזור לאורך כל הדרך.
בברכה והמון תודה

 

qoutes
qoutes
תודה סיוון

הלב סגור ולא מאמין באמונה ורק לפעולות שלך יש את המפתח בתים קטנים של אמונים את בונה בגישתך הבלתי מתפשרת - נדמה כאילו את לוחמת... תודה רבה לך יקירה את מלאה בחן וקסם תהיי בריאה וחזקה ויפה כמו שאת מיוחדת ויחידה תזכי לקבל את התמיכה והכוחות מהסביבה, לא פחות ממה שאת נותנת".

qoutes
qoutes
תודה לך

תודה לך את אלופה ברמות בלי קשר להיותך עורכת דין.. מקווה שלא נצטרך להשתמע יותר אבל אם זו רק את

qoutes
השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי