צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
צור
					קשר צור קשר
סגרו פנייה
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
050-3558826

צרו איתנו קשר

ואנו נחזור אליכם בהקדם

חקירות במשטרה: זומנתם לחקירה? כמה דברים שכדאי לכם לדעת!

חקירות במשטרה: זומנתם לחקירה? כמה דברים שכדאי לכם לדעת!

המציאות מלמדת שכל אזרח "שומר חוק" יכול כרעם ביום בהיר למצוא את עצמו נחקר במשטרה תחת אזהרה בחשד למעורבות כזו או אחרת בביצוע עבירה פלילית. לא אחת אנו מדווחים בתקשורת על חקירות במשטרה של נהגים וותיקים שגרמו לתאונות דרכים קטלניות בשל הסחת דעת, או רופאים אנשי חינוך החשודים בהטרדה מינית או קשר אינטימי עם מטופלות תלמידות. 

סיפורים מוכרים נוספים הם על קבלני בניין החשודים בגרימת מוות ברשלנות בעקבות תאונת עבודה באתר בניה, בעלי משרות בכירות וידוענים שנשותיהם התלוננו כנגדם על איומים ואו תקיפה במהלך הגירושין וכן הלאה. תרחישים מסוג זה מתרחשים כדבר שבשגרה, אך כשהדבר נוגע לאנשים מן השורה שזו ההסתבכות הראשונה שלהם עם החוק, הם פגיעים וחשופים הרבה מעבר ממה שניתן לשער.
 

אין זה מפתיע שנחקרים רבים עלולים שלא לדעת כיצד עליהם לפעול במהלך חקירה, ובפרט במקרים שעתידם מוטל על הכף.

 

עורכת הדין סיוון כהן מסבירה שחקירה במשטרה עלולה ליפול על כל אדם ובכל עת כרעם ביום בהיר, אם במקרים שבהם הוא מתבקש למסור עדות לדבר עבירה ואם בגין חשד לביצועה, כשבנסיבות הללו ייחקר החשוד תחת אזהרה.

 

במידה ומדובר בחקירה באזהרה, מחויבים השוטרים להקריא לחשוד את זכויותיו מתוקף החוק, להזהיר אותו שהוא נחשד בביצוע עבירה פלילית וליידעו על כל ההשלכות המשפטיות במידה ויחליט למסור את גרסתו, או לחלופין לשמור על זכות השתיקה.

 

.

זכות השתיקה: למנוע מנחקרים מצב של מסירת מידע שעלול להפלילם

כשהדבר נוגע לחקירות במשטרה, עשויים נחקרים רבים לתהות האם להשתמש בזכות השתיקה, מתוך סברה מוטעית ששתיקה דינה כהודאה, ואי שיתוף הפעולה עם החוקרים עלול לפעול לרעתם ולשמש כמעין עדות שפוגעת בחפותם.

 

עורכת הדין סיוון כהן מדגישה שזכות השתיקה נועדה למנוע מנחקרים מצב של מסירת מידע שעלול להפלילם כתוצאה מהלחץ והמתח הרב שבו הם שרויים. לפיכך, גם במקרים של זימון חקירה לצורך מתן עדות בלבד, מומלץ שלא לנדב מידע בטרם היוועצות עם עורך דין.

 

חשוב להדגיש שהאינטרס של חוקרי המשטרה הוא להוציא מהנחקר הודאה, לקשור את כל הקצוות ולסיים את החקירה במהירות האפשרית, ולצורך זה הם עשויים לעשות שימוש בכל האמצעים אשר עומדים לרשותם.

 


סיטואציה זרה מביכה וטראומטית

עורכת הדין סיוון כהן מציינת שכשאנשים נורמטיביים נקראים לראשונה בחייהם לחקירות במשטרה, אינם מכירים את זכויותיהם וחובותיהם, את שיטות החקירה השונות וגם לא את ה"תרגילים" הננקטים מצד חוקריהם. 

מעבר לכך, מתוקף תפקידם ומומחיותם בתחום, מתכוננים החוקרים לחקירה באופן מיטבי, ולא אחת מהווה החקירה הגלויה את סיומה של חקירה סמויה, זאת לאחר שנאספו כנגד החשוד די והותר ראיות כנגדו. 

כשמדובר באדם נורמטיבי שזו לו מפגשו הראשון עם ההליך הפלילי ורשויות אכיפת החוק, הסיטואציה כולה זרה לו עד מאוד, מביכה וטראומטית. במצבים מסוג זה, נפגם כושרו להתמודד מול אישומים וחשדות, להיות ממוקדים, לנתח את הסיטואציה בקור רוח ולהתבטא כראוי.

 


חיים ומוות ביד הלשון

מאחר והמעמד כולו זר להם, מתקשים אנשים נורמטיביים להתנהל נכון לפני ובמהלך חקירות במשטרה, החל מסוגיות כגון האם הם מחויבים על פי חוק להתייצב לחקירה המשטרתית או האם יש ביכולתם לתאם את מועד חקירתם, דרך שאלות הנוגעות לשימוש בזכות השתיקה וכיצד עליהם לנהוג במקרה שהחוקר ממשיך בחקירתו על אף בקשתם לשתוק, וכלה בהתלבטויות האם "לספר הכול" או להשיב רק על מה שנשאלים, היעתרות או סירוב לבדיקת פוליגרף, מסדר זיהוי וכיוצא בזה. 
 

 

להכיר את זכויות היסוד הבסיסיות ואף לדרוש אותן מהחוקרים

להבדיל מחוקרי המשטרה, עורך דין פועל במטרה לקדם את האינטרסים של לקוחו, תוך כדי מתן ייעוץ והדרכה בכל הנוגע לחקירות במשטרה ולסוגיות שעשויות להתעורר במהלכן. ייעוץ משפטי יכול במקרים רבים למנוע מהנחקר הסתבכות לא רצויה והפללה עצמית, בעוד שחקירה המתנהלת ללא ייעוץ משפטי, עלולה לעתים קרובות להוביל לנזק בלתי הפיך.

 

עורכת הדין סיוון כהן מציינת שמכיוון וכל עדות עלולה להכריע את גורלו של נחקר, לפיכך כדאי להכיר את זכויות היסוד הבסיסיות ואף לדרוש אותן מהחוקרים. כמו כן, חשוב להקפיד ולקרוא בעיון את ההצהרה שהחוקר מילא בטרם החתימה עליה, זאת במטרה לוודא שהיא כוללת במדויק את העדות שנמסרה.

 

בין אם מדובר במסירת עדות או חקירה באזהרה, מוטב, כאמור, להיוועץ בעורך דין פלילי מומחה, ובפרט אם הנכם אזרחים מן השורה, שזו לכם הפעם הראשונה שבה אתם נדרשים לחקירה בתחנת המשטרה.

 

סיוון כהן משרד עורכי דין | חקירות במשטרה

ממליצים
qoutes
עו"ד סיוון כהן שלום רב

תודה לך על הערב המעניין והחשוב בנושא – הדין הצבאי שהתקיים בלשכתינו.

qoutes
qoutes
ישראל

סיון בוקר טוב, לאחר ההתרגשות הגדולה אתמול בבית המשפט התפניתי להגיד כמה מילים. ב6 לדצמבר כאשר נעצרתי חשבתי שחרב עלי עולמי כשפניתי אליך מאותו רגע הרגשתי שיש סיכוי שלא אאבד את כל עולמי. כשישר הגעת תוך זמן קצר, מיד הרגעת אותי יצרת קשר אם אישתי וגם אותה הרגעת כל המצב נראה אחרת. לאורך כל הדיונים בבית המשפט נלחמת עבורי כלביאה כאילו אני הלקוח היחיד שלך. לא ויתרת על הזכויות שלי ראיתי את ההערכה שבית המשפט רוכש לך וידעתי שאני בידיים מיומנות. לסיום, אני אסיר תודה על הטיפול בתביעה נגדי ועל אנושיות והרצון לעזור לאורך כל הדרך.
בברכה והמון תודה

 

qoutes
qoutes
תודה סיוון

הלב סגור ולא מאמין באמונה ורק לפעולות שלך יש את המפתח בתים קטנים של אמונים את בונה בגישתך הבלתי מתפשרת - נדמה כאילו את לוחמת... תודה רבה לך יקירה את מלאה בחן וקסם תהיי בריאה וחזקה ויפה כמו שאת מיוחדת ויחידה תזכי לקבל את התמיכה והכוחות מהסביבה, לא פחות ממה שאת נותנת".

qoutes
qoutes
תודה לך

תודה לך את אלופה ברמות בלי קשר להיותך עורכת דין.. מקווה שלא נצטרך להשתמע יותר אבל אם זו רק את

qoutes
השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי