צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ
צור
					קשר צור קשר
סגרו פנייה
חייגו עכשיו
חייגו עכשיו
050-3558826

צרו איתנו קשר

ואנו נחזור אליכם בהקדם

האויב שבפנים: הטרדה מינית בצבא

האויב שבפנים: הטרדה מינית בצבא

חיילת, זקוקה לייעוץ או עזרה? עברת תקיפה או הטרדה מינית בצבא? הנתונים הרשמיים בישראל מראים שבכל מקום רווחות הטרדות מיניות, ואחת מכל שלוש נשים עשויה לחוות הטרדה מינית כלשהי לפחות פעם אחת בחייה. עם זאת, בצבא מתקיימים תנאים מסוימים שהופכים את החיילות המשרתות במסגרת זו לחשופות אף יותר למקרים מסוג זה, החל מההיררכיה הנוקשה ושהות ממושכת ואינטנסיבית בבסיסים סגורים ועד לחובת הציות לפקודות.
 

עורכת הדין סיוון כהן, הנמנית בין עורכי הדין המובילים כשמחפשים עורך דין עבירות מין, מסבירה שהמודעות לנושא התרחבה, אמנם, בשנים האחרונות, אם באמצעות חידוד החוקים ואם באמצעות התייעלות הטיפול, אבל במידה ומישהו חשב שהעניין מאחורינו וניתן לישון בשקט, שהרי מאות התלונות שמתקבלות מידי שנה על הטרדה מינית בצבא מהוות תזכורת לכך שדרך עוד ארוכה.

 

חיזור גורלי: התייחסות מבזה והערות פוגעניות הקשורות למינו של אדם

ההגדרה להטרדה מינית בצבא נשענת על החוק האזרחי ומפרטת את המעשים המסווגים כפגיעה מינית. למרות שההטרדות המיניות מתרחשות על פי רוב כלפי נשים, אין התייחסות בחוק האזרחי והצבאי למין התוקף/תוקפת ולמין הנפגע/נפגעת. עורכת הדין סיוון כהן מציינת שהחוק מבחין בין שלוש קטגוריות שונות של פגיעות מיניות, שכוללות הטרדה מינית, תקיפה ואינוס.
 

ההטרדה המינית מוגדרת כהתנהגות מילולית שעשויה לכלול, בין היתר, הערות פוגעניות והתייחסויות מבזות הקשורות למינו של אדם, וכן הצעות מיניות וניסיונות חיזור בלתי פוסקים וללא נואש, זאת על אף ההבהרות והבקשות בדרך זו או אחרת לחדול מכך.
 

התופעה עשויה לבוא לביטוי במחמאות או בהערות בנוגע למראה או הלבוש, בשליחת הודעות טלפוניות וכדומה. ראוי לציון שגם כל התנכלות מסוג זה או אחר שמקורה בהטרדה מינית נכללת בקטגוריה זו.

 

הטרדה מינית בצבא, אינוס ומעשי סדום

להבדיל מהטרדה מינית בצבא המתייחסת להתנהגות מילולית בלבד, התקיפה המינית נוגעת למעשים, והיא כוללת מגע פיזי עם אופי מיני וללא הסכמת הנפגע או הנפגעת. המגע הפיזי עשוי, לדוגמה, להתבטא בנשיקה או ליטוף בלתי רצויים, ב-"שליחת ידיים", בהתחככות ועד למקרים קיצוניים של אלימות מינית. האונס מסווג בקטגוריה החמורה ביותר של פגיעה מינית ומתייחס לקיום יחסי מין בניגוד לרצונה של האישה, או לחלופין "מעשה סדום" במידה והנפגע הוא גבר.
 

בשנים האחרונות עושה צה"ל מאמצים רבים לשיפור המנגנון לטיפול במקרים בהטרדות המיניות בצבא. במסגרת זו ישנה כיום בכל יחידה קצינה מטעם יוהל"ן, המשמשת כיועצת הרמטכ"ל לענייני נשים ובאמצעותה ניתן להתלונן או להעביר בקשות לסיוע. במסגרת יוהל"ן פועל מרכז מהו"ת(מרכז התמודדות ותמיכה), המעניק לחייל/ת סיוע נפשי וליווי דיסקרטי ללא דיווח למפקד או היחידה.

כול מה שעליך לדעת על הטרדה מינית בצבא 


נפגעת מהטרדה מינית בצבא? הנתונים הרשמיים מעידים על תופעה נפוצה ומדאיגה שבה שליש מנשים בישראל עשויות לחוות במהלך חייהן לפחות הטרדה מינית אחת ברמה כזו או אחרת. 

ההטרדות המיניות רווחות, אמנם, בכל מסגרת ובכל מקום, אך התנאים הקיימים במסגרת הצבאית מהווים כר פורה למקרים מסוג זה, החל משהות ממושכת בבסיסים סגורים עם חיילים אחרים, וכלה בהיררכיה הנוקשה הקיימת בצבא והחובה לציית לפקודות. 

עורכת הדין סיוון כהן מציינת שפגיעות מיניות מסווגות על פי רוב לשלוש קטגוריות מרכזיות, כשהקטגוריה הראשונה מתייחסת למעשים ה- "מתונים" יחסית וכוללת הטרדות מיניות, בעוד שבקטגוריות האחרות, המתאפיינות בדרגות גבוהות יותר של חומרה נמנים מעשי תקיפה מינית ואונס.

הטרדה מינית ותקיפה מינית


הטרדה מינית בצבא מתייחסת בדרך כלל להתנהגות מילולית כדוגמת הערות מיניות, הערות מבזות או "מחמאות" בנוגע ללבוש, למראה או לזהות המינית, כמו גם הודעות בטלפון וניסיונות חיזור חוזרים ונשנים, זאת על אף בקשות מפורשות שיפסיק או הבהרות מרומזות והפצרות בדרך כזו או אחרת. 

ראוי להדגיש שבמידה וההטרדה מינית נעשית בידי אדם שיש בינו לבין החיילת הנפגעת יחסי מרות, שאז בכל מקרה תיחשב ההתנהגות להטרדה, גם במקרה שבו לא הביעה הנפגעת התנגדות. 

תקיפה מינית מוגדרת כמעשה הכולל גם מגע פיזי עם אופי מיני וללא קבלת הסכמתם של הנפגע או הנפגעת. המעשים עשויים לבוא לביטוי ב- "שליחת ידיים", ליטוף לא רצוי, נשיקה בכפיה, התחככות המטריד התוקף בגופה של הנפגעת וכן הלאה.

לאן לפנות במקרה של הטרדה מינית בצבא? 


אונס מהווה את הפגיעה המינית בדרגה החמורה ביותר, כשהפרשנות המשפטית היא קיום יחסי מין בכפייה. בעבר, נהוג היה להגדיר את המעשה כמעשה אינוס במקרים שבהם הנפגעת הביעה מפורשות את התנגדותה. התפיסה כיום היא שדי בכך שהנפגעת לא נתנה הסכמתה לקיום יחסי מין באופן מפורש או מרומז, לצורך להגדרת המעשה כמעשה אינוס. 

במקרה של הטרדה מינית בצבא, חשוב לדעת שבכל יחידה בצבא ישנה כיום קצינה הממונה מטעם יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים (יוהל"ן), שאליה ניתן לפנות לבקשת סיוע או העברת תלונה. מעבר לכך, מערך יוהל"ן מפעיל מרכז התמודדות ותמיכה (מהו"ת), המעניק לפונים סיוע נפשי דיסקרטי, ללא ידיעת המפקדים או היחידה. בפני הנפגעת עומדת האפשרות לפתוח בהליך פלילי ואו להגיש תביעת נזיקין כנגד התוקף, כשבנסיבות הללו מוטב להסתייע בעורך דין צבאי בטרם קבלת כול החלטה.

הטרדה מינית בצבא

 

מאמרים דומים
חשיבות ההסתייעות בשירותיו של עורך דין לתעבורה
חשיבות ההסתייעות בשירותיו של עורך דין לתעבורה

בישראל מוגדר תחום התעבורה כחלק מהתחום פלילי, ולפיכך מומלץ להסתייע בשירותיו של עורך דין לתעבורה, לרבות ייצוג הנהג בפני בית המשפט.

קרא עוד >
עורכי דין פליליים: איך לאתר את עורך הדין מהליגה הבכירה?
עורכי דין פליליים: איך לאתר את עורך הדין מהליגה הבכירה?

עורכי דין פליליים הנם עורכי דין המתמחים בקלסיפיקציה המשויכת לסדר הדין הפלילי. להבדיל מהמשפט האזרחי, המאפיין הבולט ביותר במשפט הפלילי נוגע לעובדה שברוב המכריע של המקרים המדינה היא זו שתובעת את הנאשם.

קרא עוד >
3 נקודות לתשומת לב בעת בחירת עו"ד פלילי במרכז
3 נקודות לתשומת לב בעת בחירת עו"ד פלילי במרכז

כאשר אנו נדרשים לשכור את שירותיו של עו"ד פלילי במרכז אנו עשויים למצוא את עצמנו מבולבלים מול ההיצע הגדול של עורכי דין העובדים במרכז הארץ.

קרא עוד >
ממליצים
qoutes
עו"ד סיוון כהן שלום רב

תודה לך על הערב המעניין והחשוב בנושא – הדין הצבאי שהתקיים בלשכתינו.

qoutes
qoutes
ישראל

סיון בוקר טוב, לאחר ההתרגשות הגדולה אתמול בבית המשפט התפניתי להגיד כמה מילים. ב6 לדצמבר כאשר נעצרתי חשבתי שחרב עלי עולמי כשפניתי אליך מאותו רגע הרגשתי שיש סיכוי שלא אאבד את כל עולמי. כשישר הגעת תוך זמן קצר, מיד הרגעת אותי יצרת קשר אם אישתי וגם אותה הרגעת כל המצב נראה אחרת. לאורך כל הדיונים בבית המשפט נלחמת עבורי כלביאה כאילו אני הלקוח היחיד שלך. לא ויתרת על הזכויות שלי ראיתי את ההערכה שבית המשפט רוכש לך וידעתי שאני בידיים מיומנות. לסיום, אני אסיר תודה על הטיפול בתביעה נגדי ועל אנושיות והרצון לעזור לאורך כל הדרך.
בברכה והמון תודה

 

qoutes
qoutes
תודה סיוון

הלב סגור ולא מאמין באמונה ורק לפעולות שלך יש את המפתח בתים קטנים של אמונים את בונה בגישתך הבלתי מתפשרת - נדמה כאילו את לוחמת... תודה רבה לך יקירה את מלאה בחן וקסם תהיי בריאה וחזקה ויפה כמו שאת מיוחדת ויחידה תזכי לקבל את התמיכה והכוחות מהסביבה, לא פחות ממה שאת נותנת".

qoutes
qoutes
תודה לך

תודה לך את אלופה ברמות בלי קשר להיותך עורכת דין.. מקווה שלא נצטרך להשתמע יותר אבל אם זו רק את

qoutes
השאירו פרטים בכדי ליצור קשר
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי