נייד: 050-3558826  משרד: 03-5075051    العربية English | PусскийFrançais

חשודים בקבלת דבר במרמה? כדאי שתפנו עוד היום לעו"ד פלילי!

עורך דין - תחומים » מאמרים » חשודים בקבלת דבר במרמה? כדאי שתפנו עוד היום לעו"ד פלילי!
 

 

עורכת הדין סיוון כהן מציינת שסעיף 414 וסעיף 415 לחוק העונשין מגדירים את העבירה על פי מרכיביה, תוך מתן פרשנות משפטית למושגים "דבר" ו-"מרמה". בהתאם לפרשנות המשפטית, ההגדרה למושג "דבר" מתייחסת הן לרכוש מכל סוג שהוא והן לדברים שאינם חומריים, כמו לדוגמה טובות הנאה.

 

ראוי לציין שהעבירה נשענת על עצם ההנאה מלקיחת הדבר ולא על מידת הנזק שנגרם לאדם שממנו הדבר נלקח, כך שהעבירה עדיין נותרת בעינה גם במקרים שבהם המעשה לא גרם לנזק ממשי למי שממנו דבר נלקח. אדם יואשם במרמה במידה וטען טענה שקרית או שסיפק חצאי אמתות באופן סלקטיבי במטרה להשיג את הדבר.

 

קבלת דבר במרמה בנסיבות המחמירות


עורכת הדין סיוון כהן מסבירה שכדי שהמעשה יסווג כקבלת דבר במרמה, חייב להימצא קשר סיבתי כלשהו בין קבלת הדבר לבין מעשה המרמה, ומעשה המרמה עצמו, הוא זה שהוביל לקבלת הדבר, תוך שמבצע העבירה מודע היטב לכך שמדובר במעשה רמאות.

 

על פי חוק העונשין, קבלת דבר במרמה עשויה להוביל לענישה של עד שלוש שנות מאסר בנסיבות הרגילות ולחמש שנות מאסר בנסיבות המחמירות, כמו לדוגמה במקרים של ניצול המעמד לצורך ביצוע העבירה, או שהעבירה בוצעה במקביל לעבירות אחרות כגון הפרת אמונים, זיוף וכיוצא בזה.

 

חומרת העבירה תלויה גם באופי התכנון, בשיטתיות ובהיקף העבירה, לרבות עבירות שהן פרי תכנון מתוחכם, שבוצעו לאורך זמן ואו פגעו באנשים רבים ואו נזק חמור במיוחד.

 

מקרים שממוקמים בתחום האפור של החוק


קבלת דבר במרמה מוגדרת, כאמור, כעבירה שעלולה להוביל לעונשים כבדים. ניתן למנות חב של מגוון מקרים ברורים, כמו למשל זיוף מסמכים לשם זכייה במכרז עסקי, קבלת משרה מכוח קורות חיים שקריים או טענות עובדתיות שקריות לצורך אינוס במרמה.

 

עם זאת, ישנם גם לא מעט מקרים שממוקמים בתחום האפור של החוק ושאינם תמיד ברורים לחלוטין, בהם מקרים של גבולות מטושטשים בין מרמה להאדרה עצמית או האדרת מוצר כלשהו. מה שעשוי להיראות בעיני אדם כלשהו כאסטרטגיית מכירות אגרסיבית אך לגיטימית, עלול לעתים להיחשב אצל אדם אחר כרמאות לשמה.

 

האם התחזות לטייס, סוכן מוסד או איש הנושא משרה בכירה לצורך פיתוי נשים וקבלת טובות הנאה מיניות ואו אחרות נחשבת למעשה מרמה? האם הבטחות כוזבות מסווגות כקבלת דבר במרמה? לפיכך, במידה ונפלתם קרבן להתחזות או שהנכם עומדים בפני תביעה, מומלץ לחפש עורכי דין פליליים ולהיוועץ בהקדם.

 

סיוון כהן משרד עורכי דין | קבלת דבר במרמה

 
צור קשר 050-3558826