נייד: 050-3558826  משרד: 03-5075051    العربية English | PусскийFrançais

סגירת תיק פלילי: סוגי העילות שמובילות לסגירתו של התיק הפלילי

עורך דין - תחומים » מאמרים » סגירת תיק פלילי: סוגי העילות שמובילות לסגירתו של התיק הפלילי
 

נחקרתם במשטרה ובחלוף זמן מה הוחלט על סגירתו של התיק אשר נפתח כנגדכם? מוטב שתבדקו את העילה שבגינה התיק נסגר בטרם היציאה בצהלות שמחה! עו"ד סיוון כהן מציינת שסגירת תיק פלילי עשויה להתבצע בעקבות שלוש עילות עיקריות שהן היעדר עניין לציבור, חוסר ראיות או היעדר אשמה.
 

עם זאת, בעוד עילת היעדר אשמה תוביל למחיקתו המוחלטת של התיק מהמחשבים המשטרתיים, הרישום המשטרתי יישאר על כנו בשתי העילות הראשונות. לפי המשפט הפלילי בישראל, אדם יכול להיות מורשע רק בנסיבות שבהן הוכחה אשמתו מעל לכל ספק סביר. לפיכך, במידה והחקירה המשטרתית מצליחה להביא לגיבוש ראיות מבוססות שקושרות את העבירה אל החשוד מעבר לכל ספק סביר, קרוב לוודאי שיוחלט להגיש כנגדו כתב אישום.

 

סגירת תיק פלילי מפאת חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור

סגירות תיק פליליעו"ד סיוון כהן, מנהלת משרד עורכי דין פליליים, מסבירה שישנם לעתים מקרים שבהם מצליחים לגבש במהלך החקירה ראיות כנגד החשוד, אך אין בראיות הללו כדי להוביל להרשעתו של החשוד מעבר לכל ספק סביר. בנסיבות אלו, לרוב יוחלט על סגירת תיק פלילי מפאת חוסר ראיות.
 

סגירת תיק פלילי מפאת חוסר ראיות תחול גם במקרים של התיישנות. עילה נוספת, כאמור, לסגירתו של התיק הפלילי, נוגעת לחוסר עניין לציבור. לפי המשפט הפלילי בישראל, יש להעמיד לדין בגין כל התנהגות שמוגדרת כעבירה על חוק.
 

עם זאת, במקרים מסוימים יכולה התביעה להגיע להחלטה שבשל היעדר עניין ציבורי, אין הצדקה להמשך החקירה ולהגשת כתב אישום בפועל. יחד עם זאת, עו"ד סיוון כהן מדגישה שהעניין הציבורי גדל בהתאמה לחומרת העבירה וחומרת הדין.

 

סגירת התיק הפלילי מהיעדר אשמה

חשוב לציין שההחלטה על סגירת תיק פלילי בשל היעדר עניין ציבורי מוכרעת רק לאחר שיקולים רבים כגון חומרת העבירה, הנזק שנגרם, הרקע למעשה, הנסיבות האישיות, עברו הפלילי של החשוד, גילו, מצבו בריאותי, כמו גם הנזק שנגרם לקורבן, היותו של הנזק בר תיקון וכיוצא בזה.
 

סגירת תיק פלילי מהיעדר אשמה חלה במקרים של הגשת תלונה שאיננה מוגדרת כעבירה פלילית, או במקרים שבהם מדובר, אמנם, בעבירה פלילית, אך אין ראיות שקושרות את החשוד לביצוע העבירה.
 

להבדיל משתי העילות האחרות שבהן סגירת התיק תותיר רישום משטרתי על כל השלכותיו הרבות על עתידו של האדם שנחשד בפליליים, עילת היעדר אשמה מהווה את העילה היחידה שבמסגרתה מבוטל לחלוטין הרישום המשטרתי.

 

 
 
חשוד בהטרדה מינית? נזקק לייעוץ משפטי מעורך דין עבירות מין? כדאי לפנות לייעוץ משפטי דחוף אצל עורך דין עבירות מין בעל ניסיון מוכח בכל הקשור לטיפול משפטי בעבירות מסוג זה קרא עוד
עורך דין תעבורה: נתפסתם בגין אי ציות לתמרור עצור? נהיגה בשכרות? אחת הדוגמאות הקלסיות שבגינן מומלץ להיוועץ באופן מיידי עם עורך דין תעבורה נוגעת לעבירת ההפקרה לאחר פגיעה. לאור הגידול בשיעור מקרי התאונות של "פגע וברח" קרא עוד
עורך דין פלילי באשדוד: עצות זהב בנוגע לחקירה פלילית הגעה לחקירה בליווי עורך דין פלילי באשדוד או בכל מקום ברחבי הארץ תמנע תרחישים מכל סוג שמטרתם להוציא מהנחקר מידע מפליל שעלול, כאמור לשמש כנגדו. קרא עוד
צור קשר 050-3558826