נייד: 050-3558826  משרד: 03-5075051    العربية English | PусскийFrançais

חקירות במשטרה: זומנתם לחקירה? כמה דברים שכדאי לכם לדעת!

עורך דין - תחומים » מאמרים » חקירות במשטרה: זומנתם לחקירה? כמה דברים שכדאי לכם לדעת!
 

 

אין זה מפתיע שנחקרים רבים עלולים שלא לדעת כיצד עליהם לפעול במהלך חקירה, ובפרט במקרים שעתידם מוטל על הכף.

 

עורכת הדין סיוון כהן מסבירה שחקירה במשטרה עלולה ליפול על כל אדם ובכל עת כרעם ביום בהיר, אם במקרים שבהם הוא מתבקש למסור עדות לדבר עבירה ואם בגין חשד לביצועה, כשבנסיבות הללו ייחקר החשוד תחת אזהרה.

 

במידה ומדובר בחקירה באזהרה, מחויבים השוטרים להקריא לחשוד את זכויותיו מתוקף החוק, להזהיר אותו שהוא נחשד בביצוע עבירה פלילית וליידעו על כל ההשלכות המשפטיות במידה ויחליט למסור את גרסתו, או לחלופין לשמור על זכות השתיקה.

 

זכות השתיקה: למנוע מנחקרים מצב של מסירת מידע שעלול להפלילם


כשהדבר נוגע לחקירות במשטרה, עשויים נחקרים רבים לתהות האם להשתמש בזכות השתיקה, מתוך סברה מוטעית ששתיקה דינה כהודאה, ואי שיתוף הפעולה עם החוקרים עלול לפעול לרעתם ולשמש כמעין עדות שפוגעת בחפותם.

 

עורכת הדין סיוון כהן מדגישה שזכות השתיקה נועדה למנוע מנחקרים מצב של מסירת מידע שעלול להפלילם כתוצאה מהלחץ והמתח הרב שבו הם שרויים. לפיכך, גם במקרים של זימון חקירה לצורך מתן עדות בלבד, מומלץ שלא לנדב מידע בטרם היוועצות עם עורך דין.

 

חשוב להדגיש שהאינטרס של חוקרי המשטרה הוא להוציא מהנחקר הודאה, לקשור את כל הקצוות ולסיים את החקירה במהירות האפשרית, ולצורך זה הם עשויים לעשות שימוש בכל האמצעים אשר עומדים לרשותם.

 

להכיר את זכויות היסוד הבסיסיות ואף לדרוש אותן מהחוקרים


להבדיל מחוקרי המשטרה, עורך דין פועל במטרה לקדם את האינטרסים של לקוחו, תוך כדי מתן ייעוץ והדרכה בכל הנוגע לחקירות במשטרה ולסוגיות שעשויות להתעורר במהלכן. ייעוץ משפטי יכול במקרים רבים למנוע מהנחקר הסתבכות לא רצויה והפללה עצמית, בעוד שחקירה המתנהלת ללא ייעוץ משפטי, עלולה לעתים קרובות להוביל לנזק בלתי הפיך.

 

עורכת הדין סיוון כהן מציינת שמכיוון וכל עדות עלולה להכריע את גורלו של נחקר, לפיכך כדאי להכיר את זכויות היסוד הבסיסיות ואף לדרוש אותן מהחוקרים. כמו כן, חשוב להקפיד ולקרוא בעיון את ההצהרה שהחוקר מילא בטרם החתימה עליה, זאת במטרה לוודא שהיא כוללת במדויק את העדות שנמסרה.

 

בין אם מדובר במסירת עדות או חקירה באזהרה, מוטב, כאמור, להיוועץ בעורך דין פלילי מומחה, ובפרט אם הנכם אזרחים מן השורה, שזו לכם הפעם הראשונה שבה אתם נדרשים לחקירה בתחנת המשטרה.

 

סיוון כהן משרד עורכי דין | חקירות במשטרה

 
צור קשר 050-3558826