נייד: 050-3558826  משרד: 03-5075051    العربية English | PусскийFrançais

הטרדה מינית בעבודה

עורך דין - תחומים » מאמרים » הטרדה מינית בעבודה
 

מאז ומתמיד היווה מקום העבודה את אחת מהזירות המרכזיות להתרחשותן של הטרדות מיניות, ובפרט מהסוג שחוזר על עצמו ושיכול להביא לכדי נקיטה בהליכים משפטיים ונזיקים.
 

הטרדה מינית בעבודה עשויה לתת את ביטוייה במגוון אופנים ודרגות חומרה שונות, כמו לדוגמה הצעות והתייחסויות בעלות אופי מיני, יצירת סביבת עבודה בלתי נוחה ואף עוינת שבה נוהגים לשלוח דוא"ל ותמונות פרובוקטיביות, לספר בדיחות עם תוכן מיני, לדבר באופן פוגעני אל אנשים המתאפיינים בזהות מגדרית מסוימת וכן הלאה.
 

עו"ד פלילי סיוון כהן מציינת שבמקרה של הטרדה מינית המבוצעת על ידי אדם בכיר יותר בתפקידו מזו של המוטרדת, נחשב הדבר להטרדה מינית בעבודה תוך כדי ניצול יחסי מרות, גם אם המטריד איננו הממונה הישיר של המוטרד או המוטרדת!

 

הטרדה מינית בעבודה תוך כדי ניצול יחסי מרות

הטרדה מינית בעבודה תוך כדי ניצול יחסי מרות נחשבת למעשה חמור יותר בהשוואה להטרדה במצבים הרגילים, מהסיבה שבתנאים הללו קיים חשש שהצד המוטרד יימנע מלהביע את התנגדותו למעשים הללו, זאת בשל היותו נתון תחת איום מפורש או מובלע שחוסר שיתוף פעולה עם המטריד יוביל להשלכות כגון פגיעה בקידום או בתנאי העבודה, פגיעה במוניטין ואף לפיטורין.
 

מסיבה זו בדיוק, אוסר החוק על קיום יחסים מכל סוג בין עובדים בכירים לעובדים, שכן יחסים שכאלו עלולים להיחשב להטרדה מינית, מנקודת הנחה שבסיטואציה מסוג זה, ההסכמה שניתנת לקיום היחסים איננה בהכרח נובעת מתוך רצון חופשי. עו"ד סיוון כהן מוסיפה שחלק לא מבוטל מהתיקים שנפתחים כיום בתחום ההטרדות מיניות, עוסקים במקרים שאירעו במקום העבודה המשותף.

 

אחריותו של המעסיק למניעת הטרדות מיניות או התנכלויות על רקע מיני

חשוב לציין שמעשים המסווגים בקטגוריה של הטרדה מינית בעבודה, לא נחשבו בעבר לעבירה על החוק, ואף זכו לעתים קרובות ליחס סלחני או להתעלמות מצד החברה. המהפכה המשפטית והציבורית בתחום התחוללה לפני כשלושה עשורים בקירוב, במסגרת החוק לשוויון ההזדמנויות במקום העבודה שנחקק בשנת 1988, ושהכשיר את הקרקע לחקיקת החוק למניעת הטרדות מיניות.
 

כיום נחשב החוק הישראלי לאחד מהמתקדמים בעולם, והוא מגדיר בפירוט את הצעדים בהם נדרש המעסיק לנקוט הן למניעתן של הטרדות מיניות או התנכלויות על רקע מיני והן לטיפול במצבים הללו לאחר שהתרחשו. ראוי להדגיש שהאחריות חלה על המעסיק לא רק בשעות העבודה הרשמיות ואו במקום בעבודה, אלא בכל מקום וזמן שניתן לייחס להגדרה "מסגרת העבודה".

הטרדה מינית בעבודה | עורך דין סיוון כהן

 

 
 
המדריך המשפטי לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ מעוניינים לבחון אפשרויות לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ? צו עיכוב יציאה מהארץ מהווה כלי שהופקד בידי בתי המשפט, הפרקליטות והמשטרה, והוא נועד למנוע מהאדם שכנגדו הוצא צו לצאת מגבולות המדינה קרא עוד
הסתבכתם בפלילים? זומנתם לחקירה משטרתית? כדאי לכם להיוועץ בעו"ד פלילי! הסתבכתם בפלילים? זומנתם לחקירה משטרתית? הוחלט להגיש כנגדכם כתב אישום? כדאי לכם להיוועץ בהקדם האפשרי עם עו"ד פלילי! קרא עוד
עורך דין פלילי באשדוד: עצות זהב בנוגע לחקירה פלילית הגעה לחקירה בליווי עורך דין פלילי באשדוד או בכל מקום ברחבי הארץ תמנע תרחישים מכל סוג שמטרתם להוציא מהנחקר מידע מפליל שעלול, כאמור לשמש כנגדו. קרא עוד
צור קשר 050-3558826